Kako deluje toplotna črpalka?

67

Ogrevanje bivalnih prostorov je v marsikaterem gospodinjstvu zahteven zalogaj, zato je vse več tistih, ki razmišljajo o alternativnih načinih ogrevanja, ki so hkrati tako ekološki kot cenovno ugodni. Med te spada tudi ogrevanje s pomočjo toplotne črpalke. Ta velja za vir, ki je ob sami investiciji res lahko nekoliko dražji, vendar pa se investicija hitro povrne, mesečni stroški obratovanja črpalke pa so v primerjavi s starejšimi načini ogrevanja, na primer ogrevanjem na kurilno olje, zagotovo zanemarljivi.

Kakšne toplotne črpalke poznamo?

Toplotne črpalke so lahko sanitarne, torej za ogrevanje sanitarne vode, ali pa ogrevalne. Glede na medij pa jih ločujemo na:

  • toplotne črpalke zrak – voda;
  • toplotne črpalke voda – voda;
  • toplotne črpalke zemlja – voda.

Najbolj razširjene so toplotne črpalke zrak – voda, kjer vodo ogrevamo tako, da izkoriščamo temperaturno razliko v zraku. Te črpalke so najcenejše in jih lahko postavimo tako rekoč v vsako hišo, le prostor je potrebno imeti. Črpalke voda – voda zahtevajo prisotnost podtalnice in kar nekaj gradbenih del, ta pa so nujna tudi pri vodni črpalki zemlja – voda, kjer je za namestitev vseh cevi potrebna velika površina zemlje: cevi imate pod celotnim vrtom.

Kako delujejo toplotne črpalke?

Najlaže je delovanje toplotnih črpalk mogoče pojasniti tako, da jih primerjamo s hladilnikom. Pri tem si želimo ohranjati hladno notranjost, da bi bilo to mogoče, pa hladilnik v okolico oddaja toploto. Pri toplotnih črpalkah je podobno, le da se ta toplota ne sme nenamensko porazgubiti, temveč se uporabi za ogrevanje vode, v redkih primerih pa tudi za ogrevanje zraka.

Kako se odločiti za pravo toplotno črpalko?

Tisto, kar v prvi vrsti definira izbiro toplotne črpalke, je zagotovo vir toplote, ki nam je na voljo. Če ne živite na področju, kjer vam je na voljo podtalnica oziroma za njeno izkoriščanje ne morete pridobiti dovoljenj, prav tako pa so vrtine tudi predrage, potem toplotna črpalka voda – voda gotovo ni za vas. Če nimate dovolj velike parcele, da bi izkoriščali toploto iz zemlje, tudi črpalka zemlja – voda ne bo za vas. Preostane vam torej le še črpalka zrak – voda ali eventualno zrak – zrak, pri kateri se za ogrevalni medij ne uporablja vode.

Poleg tipa črpalke je potrebno primerno izbrati tudi njeno moč, ki mora temeljiti na tem, kakšne so energetske potrebe samega objekta. Najbolje je, če lahko toplotna črpalka pokrije vse energetske potrebe, saj je sicer potrebno dogrevanje. To še zlasti v hladnem obdobju ni redkost, odlično pa je, če je zanj poskrbljeno tako, da se ob premajhni zmogljivosti črpalke vključi samodejno.

Life at Night
Life at Night je spletni portal, na katerem so zbrani prispevki z različnih področij. Na njem boste izvedeli vse o urejanju doma in vrta, lepoti in zdravju, internetu in računalništvu, poslu in financah, pa tudi o športu in prostočasnih aktivnostih.